Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Už dva a půl roku žiji ve floridském Orlandu a konečně se mi podařilo zařídit si dlouhý víkend v New Yorku. Viděl jsem již spoustu snímků, ale je takřka nemožné pokrýt vše během tří dnů.

Jako při každém výletu se snažím cestovat s minimálním množstvím vybavení. Vzhledem k relativně přísným předpisům letecké společnosti ohledně zavazadel musím tentokrát vystačit s minimem. Obvykle bych si s sebou vzal svůj fotoaparát PEN-F, protože na svou velikost nabízí vynikající kvalitu a je nádherně nenápadný. Počasí v New Yorku však bylo obtížné předvídat a dle předpovědi mělo první den nepřetržitě pršet. Fotoaparát PEN-F nemá ideální ochranu vůči povětrnostním vlivům, a tak jsem se rozhodl pro fotoaparát OM-D E-M1 Mark II s objektivem Zuiko 12-40mm PRO. Ve srovnání s digitální zrcadlovkou jde o relativně lehkou kombinaci a usoudil jsem, že by měla uspokojit většinu mých požadavků při fotografování.

Zpravidla fotografuji svatby a rovněž architekturu a interiéry. Vždy jsem obdivoval neobyčejné fotografie z ulice, například ty, které vytvořil můj kolega a vizionář Thomas Leuthard. Během svých prvních hodin v New Yorku jsem zažil výbuch inspirace, což se mi stává velmi zřídka.
Tohle město má ohromný náboj a zajímavé náměty jsem našel na každém rohu: statické objekty, ale i situace, které vyžadovaly rychlou reakci.
Pomůže, když máte vybavení, které vám umožní rychle reagovat na situace a také se na ně zaměřit. S pomocí výklopného displeje lze mistrně zvládnout záběry z neobvyklé perspektivy.
Měl jsem pocit, jako bych byl jeden z „nich“ – pouliční fotograf na lovu snímků.

První den propršel, přesně podle předpovědi. Zatímco moje žena statečně čekala v dešti na Times Square v dlouhé frontě na lístky na večerní muzikál, já jsem zamířil do okolí, abych pořídil pár snímků. Konečně jsem našel uplatnění i pro svůj kabát, což se mi na Floridě nikdy nepoštěstilo. Fotoaparát OM-D E-M1 Mark II byl vystaven nepřetržitému dešti a já jsem poznal, jak spolehlivý výrobek to je.

Poslední den se konečně vyjasnilo a užili jsme si vyjížďku na kolech po Central Parku. Znovu jsem se přesvědčil, jak výjimečná je stabilizace obrazu, kterou tento systém disponuje. Mezitím jsem pořizoval také videoklipy. Natáčel jsem například i na kole. Je téměř neuvěřitelné, co dokáže pětiosá stabilizace vykompenzovat.

V průběhu víkendu jsem měl příležitost zachytit nejrůznější situace – od pouliční fotografie na 5. avenue a v metru, přes klasické turistické lokace, jako Ground Zero a World Trade Center One, po noční panorama Manhattanu z brooklynského mostu. Fotoaparát E-M1 Mark II ani objektiv Zuiko 12-40 PRO mě nezklamaly a byly mi ideálními společníky. Pro další výpravu chci s sebou vzít objektiv 12-100 PRO, abych se v určitých situacích mohl více přiblížit a zachytit detaily, např. budovy WTC One, nebo portréty lidí. 

Autor a fotograf: Alexander Hahn

Fotogalerie

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením