Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Hned jak mi fotoaparát přišel domů, podepsal jsem převzetí a nedočkavě otevřel krabici. Byl tam — nejnovější OM-D E-M10 Mark IV*.
Tak malý, s nádherným designem, vyzařujícím sebevědomí a sílu.

Nemohl jsem se dočkat, až ho vezmu ven do města, aby ukázal, co umí. Ihned mne zasáhl pocit důvěrné známosti. Jako když potkáte starého přítele, kterého jste roky neviděli, ale můžete se spolu bavit, jako byste ani nikdy nepřestali. Instinktivně jsem našel každé nastavení potřebné k tomu, abych mohl fotografovat tak, jak to mám rád. Hlavní zásluhu na tom má Olympusem používané „rychlé menu“, s přehledným uspořádáním všech potřebných nastavení. Navíc mi fotoaparát přes své malé rozměry perfektně padl do ruky. Zkrátka se dobře a jistě drží, aniž byste ho museli v ruce nějak pevně svírat. To je něco, co řada jiných fotoaparátů menších rozměrů nedokáže nabídnout.

Když jsem pracoval s E-M10 Mark IV, dokončoval jsem také street-artový projekt v mém rodném městě Haagu: portrét mé partnerky ze dvou různých perspektiv. Mít s sebou při malování fotoaparát bylo požehnáním, protože dokumentování nebylo nikdy tak snadné a zábavné. Pětiosá stabilizace obrazu byla moje záchrana. Během studených a temných nocí jsem mohl díky stabilizačnímu systému stále fotografovat z ruky na relativně nízké ISO a zachovat tak atmosféru noci, kterou bych bleskem spolehlivě zničil. A protože je malý, nikdy nepřekážel a byl neustále po ruce.

K jeho velikosti se často vracím, ale stále mne udivuje, jak vyspělý fotoaparát se podařilo Olympusu do tak drobného těla vměstnat. E-M10 Mark IV, M.Zuiko Digital ED 8mm F1.8 Fisheye PRO, 17mm F1.8 a 45mm F1.8 - a měl jsem vše, co jsem mohl potřebovat prakticky pro jakoukoli fotografickou situaci — vše sbalené v jedné malé ledvince. Ať už v ulicích cíleně hledám nové motivy pro své fotografie, pracuji na nových nástěnných malbách, nebo jen tak bloumám, celá sestava je tak malá a lehká, že ji mohu nosit všude s sebou, aniž by mi překážela.

A přesně to je podstata dobré pouliční fotografie. Je to hodně jako láska. Když ji hledáte, nenajdete ji, ale pravá láska si najde vás. To samé platí pro pouliční fotografii – svoje nejlepší snímky jsem pořídil, když jsem vůbec neplánoval fotografovat. Kdybych stále nosil svůj starý velký fotoaparát, nechával bych ho tehdy asi doma a moje portfolio by vypadalo úplně jinak. A tak bych dnes asi nemohl fotit velké kampaně a mít stálou výstavu v Dutch Royal Theatre a nevznikl by ani tento článek. Nic z toho by nebylo, kdybych se nerozhodl přejít na tyto menší formáty.

Úžasné, jak i malé věci mohou mít na náš život obrovský vliv, že?

A pokud jste na pochybách, se stejným systémem pravidelně fotografuji kampaně pro Dutch National Theatre a věřte mi, že fotografie z těchto malých mršek vypadají na billboardech fantasticky.

Autor a fotograf: Gordon Meuleman

* K srpnu 2020

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením