Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Raja Ampat - Království čtyř králů. Jeden z nejodlehlejších regionů Indonésie a současně co do počtu živočišných druhů jedna z nejbohatších potápěčských lokalit světa. Mekka potápěčů a ráj pro podvodní fotografy. Pódium plné pozoruhodných tvorů a prapodivných stvoření na pozadí barevných korálových zahrad. Turisté a cestovatelé z celého světa už dávno objevili toto magické místo, zaslíbené podvodní fotografii. A neustále hledají dokonalý objekt, dokonalý záběr, dokonalou fotografii. Také my jsme se ponořili do nekonečných hlubin tohoto unikátního souostroví uprostřed korálového trojúhelníku, oblasti s nejvyšší biodiverzitou ze všech moří. Raja Ampat nám poskytlo velkolepé jeviště, Olympus zase technologii kompaktního a lehkého fotoaparátu.

Každým rokem od října do května se v Raja Ampat objevuje početná populace manty obrovské, přitahující podvodní fotografy a turisty se zájmem o potápění. V roce 2006 bylo Království čtyř králů oficiálně prohlášeno za mořskou rezervaci, s cílem chránit majestátní tvory zdejších vod. Raja Ampat je jedním z mála míst na světě, kde lze pozorovat oba druhy mant. Potápěči mají možnost potápět se a šnorchlovat jak s mantami alfredi, tak i s mantami birostris, jejichž rozpětí může přesahovat až 6 metrů.

Ponory na místa zaručující pozorování těchto zdatných plavců však nebývají snadné. To je často zásadní problém i pro zkušené podvodní fotografy. Proudy, ve kterých se tito elegantní tvorové bez problémů vznášejí, se zdají být i pro zkušené potápěče nepřekonatelnou překážkou.

Takže jak docílíte perfektních snímků těchto rejnoků, obzvlášť proti slunci? Ze všeho nejdůležitější je dobrá kontrola vztlaku a ještě lepší znalost vašeho fotografického vybavení. Ten, kdo bojuje s proudy u mořského dna a zároveň se zoufale snaží najít nejvhodnější nastavení svého fotoaparátu, je už předem ztracen.

Pro fotografie velkých mořských živočichů, jako jsou manty, žraloci, nebo dokonce keporkaci, je nezbytný objektiv s vhodnou ohniskovou vzdáleností. První volbou na našem OM-D E-M1 Mark II bylo rybí oko M.Zuiko Digital ED 8mm F1.8 PRO - což ale znamená, že se musíte dostat relativně blízko objektu. Čili: dobrý záběr vyžaduje správné načasování. Skryti za pestrobarevným vrcholkem čekáme na svou příležitost. Fotoaparát je již nastaven, objektiv relativně zacloněný a dva blesky manuálně nastaveny na 75 procent plného výkonu. Černá manta klouže majestátně nad našimi hlavami. Ze stínu sledujeme tvora několik temp, dokud nejsme přímo pod ním, a můžeme pořídit požadovaný snímek manty proti paprskům slunce. O několik nádechů později protíná modrou hlubinu druhá manta a majestátně několika mávnutími ploutví proklouzne kolem nás, otočí se a na čistící stanici vystaví své laloky. Koupili jsme si lístky na jedinečnou podvodní show.


Patrola dvou žraloků útesových hlídá okraj útesu, z hlubin se vynoří skvrnitý rejnok siba, a stejně rychle zase zmizí. A je to tady, první úžasné momenty a dokonalé záběry. Momenty, díky kterým se stane výprava za podvodními fotografiemi do království Raja Ampat nezapomenutelnou.

Naše cesta nás vede z Misoolu na jihu Raja Ampat dál, přímo do nekonečných laskavých korálových zahrad Dampier Strait, které jsou epicentrem biodiverzity. Cílem našich podvodních fotoaparátů jsou nekonečné zahrady zářivě barevných něžných korálů. Barevné kolonie živočichů jsou jako nekonečný koberec bezpočtu jednotlivých polypů, rozprostřený na dně oceánu zalitého sluncem.

Sluneční paprsky vytvářejí duhově zářící barevný svět. Korálové keře září rudými šlahouny mořských bičů a vějířů rodu gorgonia. V jejich těsné blízkosti se drží drobní a vzácní trpasličí mořští koníci, houpající se v proudu zvolna tam a zpět. Úchvatná sépie pyšně pózuje ve světle reflektorů vedle zvědavé chobotnice žilkované a drobného slimáka, přezdívaného mořská ovce. Se široce otevřenou clonou, která podtrhne kýžený efekt obrazu a náladu odhalujeme pravé kouzlo života na písčitém dně a tajemství skrytá ve stínu. Podvodní makro fotografie zachycená 60mm makro objektivem. Přesně ta pravá věc pro milovníky makra. Slabý proud, nejbizarnější formy života - scéna je připravena pro dokonalý podvodní snímek.

Text a fotografie: Melanie a David Benzovi

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením