Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Jsme fotografové Lisa Nuber a Patrick Scholz, kteří stojí za projektem „Social Traveling“! Během posledních několika týdnů jsme strávili řadu příjemných chvil s novým OM-D E-M10 Mark IV a pořídili tuny propagačních záběrů.

Často jsme strávili celé dny zkoumáním různých destinací a pročesáváním ulic vyhledávali nejlepší místa k fotografování. Kromě fotoaparátu vybaveného pancake objektivem M.Zuiko Digital ED 14‑42mm F3.5-5.6 EZ jsme si s sebou vzali také různé další výměnné objektivy, včetně M.Zuiko Digital 17mm F1.8, 25mm F1.8 a 45mm F1.8, abychom měli tři pevné ohniskové vzdálenosti, a také M.Zuiko Digital ED 12-45mm F4 PRO a M.Zuiko Digital ED 14‑150mm F4-5.6 II..
Přes všechno to vybavení byl náš batoh překvapivě lehký - to je jedna z věcí, kterou máme na fotografickém systému Olympus nejradši. Tělo a objektivy mají kompaktní a lehkou konstrukci, takže je E-M10 Mark IV perfektní parťák na cesty pro každého, kdo se nechce vláčet s těžkým vybavením, ale přesto chce robustní fotoaparát, se kterým pořídí skvělé fotografie.

Putování jsme zahájili na domácí půdě, v nejjižnější části Německa, kde jsme fotografovali památky Wangen im Allgäu, Ravensburg a několik dalších míst. Další zastávkou na našem itineráři byl Frankfurt, kde jsme strávili mnoho času testováním automatické detekce tváří s prioritou oka. Ani v této městské džungli jsme nikdy nemuseli nastavovat bod zaostření manuálně, protože fotoaparát dokázal pokaždé zaostřit na oči fotografovaného objektu.

Další skvělou funkcí, která se nám v městském prostředí skvěle osvědčila, byl režim vícenásobné expozice.
Jedná se o jeden z nabízených AP režimů (Advanced Photography), díky kterému si můžete s vícenásobnou expozicí hrát velmi jednoduchým, ale kreativním způsobem.

Zastávka ve Freiburgu nám poskytla příležitost vyzkoušet další šikovný AP režim.
Funkce Live Composite umožňuje bez složitých triků zachytit spektakulární noční scény. Pro použití této funkce je třeba připevnit fotoaparát na stativ. Jakmile najdete vhodný objekt, zbývá už jen stisknout spoušť. Fotoaparát začne pořízením snímku s ideálním nastavením jasu a pak pokračuje zaznamenáváním změň v úrovních jasu. To znamená, že například svítící objekt nebude příliš jasný, protože úroveň jasu se v této části záběru v čase nemění. Nicméně jsou do složeného snímku zaznamenána světla projíždějících aut nebo třeba dráhy hvězd na obloze. Výsledkem je úžasné umělecké dílo spojující všechny různé prvky do jednoho obrazu - bez potřeby jakýchkoli pracných úprav.

Další věcí, kterou jsme při fotografování v tomto režimu shledali opravdu užitečnou, je úžasně jednoduché propojení fotoaparátu s chytrým telefonem. S aplikací Ol.Share jsme mohli na obrazovce telefonu živě sledovat vytváření snímku. To byla obrovská výhoda, protože když jsme fotoaparát umístili co nejblíže zemi, bylo by ovládání přímo na fotoaparátu docela obtížné.

Díky rychlému Wi-Fi připojení na fotoaparátu a telefonu jsme také mohli v mžiku uložit snímky přímo do telefonu. Hodně tuto funkci využíváme, protože jsme často na cestách a nemáme přístup k našemu počítači. To znamená, že ať fotografujeme kdekoli, vždy můžeme snímky okamžitě poslat našim přátelům a rodině, a také je přímo publikovat na různých online kanálech.

Kromě fantastického 20MP snímače a hojnosti inteligentních režimů nabízí E-M10 Mark IV také výkonnou pětiosou stabilizaci obrazu, která eliminuje chvění fotoaparátu při filmování a z fotografování za slabého světla dělá skutečné potěšení. Ohromilo nás, kolik sofistikovaných technologií se vměstnalo do tak kompaktního fotoaparátu!

Pokud byste se chtěli dozvědět více o nás a našich projektech, navštivte nás na www.social-traveling.de.

Text a fotografie: Lisa Nuber a Patrick Scholz

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením