Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

1. Cestujte nalehko

Na cestách s sebou nechcete nosit zbytečnou váhu. Proto byste měli své fotografické vybavení balit pečlivě a nepotřebné věci nechat doma. Objektivy s pevným ohniskem jsou úžasné, ale příliš objektivů může na výpravě znamenat zbytečnou váhu a objem. Pokud si místo toho vyberete jeden až dva zoomové objektivy, ušetříte spoustu váhy. Olympus M.Zuiko Digital ED 12-100mm F4 IS PRO je vynikající volba, pokud se rozhodnete vzít si pouze jeden objektiv.

2. Tiché fotografování

Tichá závěrka umožňuje fotografovat diskrétně. To je skvělé pro pouliční fotografii, fotografování svateb, nebo plachých zvířat, kdy by zvuk fotoaparátu mohl být rušivý. Všechny fotoaparáty OM-D mají elektronickou závěrku, která tiché fotografování umožňuje.

3. Stativy

Jelikož má Olympus vynikající stabilizaci obrazu, je standardní stativ zřídkakdy potřeba, ale pokud chcete opravdu velmi dlouhé expozice, například při fotografování noční oblohy, je stativ nezbytností. V takovém případě doporučuji model vhodný pro cestování, který můžete vzít snadno s sebou. Dobrou alternativou může být GorillaPod, držák pro upevnění fotoaparátu na tyče nebo stromy často poskytuje větší možnosti pro rozmanité úhly záběru. Nedělejte si starosti, zda jsou dostatečně robustní – OM-D stabilizace obrazu si s takovýmito vibracemi poradí. Mobilní aplikace OI Share navíc umožňuje dálkové ovládání fotoaparátu, což je velmi praktické.

4. Záložní zdroje napájení

Docházející energie je noční můra fotografů, proto s sebou vždy mějte náhradní baterii nebo power banku. Nejnovější modely Olympus nabízejí nabíjení i napájení přes USB. Dobrou volbou je také náhradní paměťová karta.

5. Buďte ranní ptáče

Při rozbřesku a za soumraku je světlo nízko, má teplou barvu a je skutečně nádherné - ideální podmínky pro fotografování. Takže si nastavte budík a naplánujte si fotografování za teplého a krásného světla. Fotografování v protisvětle je jednou z technik, které mohou vaše snímky ozvláštnit.

6. Kompozice

První lekcí fotografie je kompozice. Pravidlo třetin není pokaždé nejlepší volba, ale měli byste ho mít neustále na paměti, a vždy od něj začít, než začnete zkoušet něco jiného. Pamatujte, že ve fotografii neplatí žádné absolutní pravdy a „dobře“ nebo „špatně“. Proto nikdy nepřestávejte být kreativní.

7. Perspektiva

Úhel záběru je důležitý pro vyznění snímku a různé úhly mohu vyvolat diametrálně odlišným dojmem. Ptačí perspektiva nebo podhled jsou dva extrémní úhly s mnoha možnostmi. Takže buďte kreativní a vyzkoušejte nové úhly pohledu. V tom vám může velmi pomoci výklopná dotyková LCD obrazovka.

8. Nikdy nenechávejte fotoaparát doma

Nikdy nevíte, kdy se vám naskytne skvělá příležitost k fotografování, berte si proto fotoaparát vždy s sebou i na dobrodružství, jako je potápění, pěší tůra nebo horolezecká výprava. Perfektní nástroj na tyto aktivity je Olympus Tough TG-6, který odolá vodě, mrazu i nárazům.

9. HDR-režim

Fotoaparáty Olympus nabízejí HDR fotografování. Jedná se o techniku, která umožňuje pořídit několik snímků s různou expozicí a složit z nich snímek s optimální kresbou ve světlech i stínech. Režim je ideální k pořízení kvalitních snímků krajiny se skvělými barvami a vyváženou expozicí.

10. Nezapomínejte na detail

Je snadné hledat pouze velkolepé scenérie, ale nezapomínejte, že svět je také plný úžasných drobných detailů. Květiny, motýli nebo dešťové kapky jsou skvělými fotografickými objekty, kterými můžete obohatit své vyprávění. Takže by vám na příštím výletě měli dělat společnost také makro objektiv, jako například M.Zuiko Digital ED 30mm F3.5 Macro nebo 60mm F 2.8 Macro - oba jsou skvělou volbou pro váš fotoaparát Olympus.

Autor a fotograf: Niklas Nilsson

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením