Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Řada lidí přichází do prodejny s fotografickou technikou se záměrem pořídit si nový fotoaparát. Obecně platí, že se zajímají o následující stránky: ergonomie, pocit, senzory, počet megapixelů, dynamika, zvuk, menu a nabídka objektivů. I když jsou tyto vlastnosti bezesporu pro fotografy důležité, velmi málo lidí přemýšlí o technických funkcích fotoaparátu, jinými slovy, co je ukryto uvnitř. Když jsem v roce 2014 přešel k produktům společnosti Olympus, četl jsem v katalogu Olympus o funkcích, které mě vůbec nezajímaly. V té době mi nepřipadalo důležité mít režimy jako Live BULB, Live TIME nebo Live Composite, a domníval jsem se, že jde jen o nepodstatné výmysly. Když se mě však dnes zeptáte, jestli tyto funkce potřebuji a používám, odpovím jednoznačně, že ano!

Kdykoli se bavím s fotografy, kteří nepoužívají produkty Olympus, o dlouhé expozici, vždy říkám: „Nepotřebuji řešit, jak dlouhou expozici mám nastavit. Stačí se podívat na displej, a když je expozice správná, snímek je hotov.“ Na to se zeptají: „A jak to děláš?“, a já jim odpovím: „Díky kouzelným funkcím Live BULB, Live TIME a Live Composite, které nabízí jenom Olympus!“ Níže uvedený snímek byl ve skutečnosti pořízen ve Frankfurtu nad Mohanem právě v takový den. Počkal jsem si na správné světelné podmínky a poté fotoaparát pomocí funkce živého kompozitního snímání vykouzlil následující snímek. Jeden záběr – jedna fotografie.

Olympus je jediným výrobcem, který nabízí funkci s tímto typem expozice. Před několika měsíci jsem se pohyboval v okolí vodopádů u Allerheiligenu v pohoří Schwarzwald, kde jsem fotografoval. Připravil jsem si vybavení a pořídil snímek vodopádu pomocí funkce Live TIME.


Když jsem se balil a chystal odejít, přišel další muž, který byl shodou okolností také fotograf s přístrojem Olympus. Díval jsem se, jakým způsobem pracoval. Nejprve si vše připravil a zdálo se, že chce snímek pořídit s použitím dlouhé expozice, protože na objektiv našrouboval ND filtr. A pak to začalo být ještě zajímavější! Čekal jsem, jestli použije funkci Live TIME, a co myslíte? Začal počítat: „Při cloně X a s ND filtrem musím nastavit expozici na X sekund.“ V tu chvíli jsem si pomyslel: „Bože, má Live TIME, a stejně to počítá.“ Proto jsem k němu přistoupil a zeptal jsem se ho, jestli ví, jak funguje Live TIME. Odpověděl, že ano, ale znělo to spíš jako ne, protože nebyl seznámený s technickými možnostmi této funkce. Vysvětlil jsem mu tedy, o co se jedná. Tím se snažím říct, že existují fotografové s technikou Olympus, kteří neznají ani nepoužívají funkce svých fotoaparátů.

Na první pohled se mohou zprvu zdát záludné. Ve skutečnosti však jsou tyto funkce skutečně hodnotné, protože fotografovi zjednoduší práci. Dlouhá expozice ve skutečnosti není experimentální fotografie; obecně platí, že prvních několik snímků nebude exponováno správně. Je samozřejmě třeba mít na paměti, že stativ, dálková spoušť a aplikace (Ol.Share) jsou nepostradatelnými doplňky. Dovolte mi, abych vám tyto funkce zhruba představil.

Funkce Live BULB, Live TIME a Lve Composite fungují trochu odlišně. Začněme tím, že je fotoaparát umístěn na pevném povrchu, např. stativu. Vypněte stabilizaci obrazu, zkomponujte záběr a zaostřete. Pokud pracujete s ND filtrem, vypněte automatické ostření. Až potud platí konvenční přístup pro dlouhou expozici i pro režimy Live BULB, Live TIME a Live Composite. Nejprve byste měli změřit expozici v režimu A, S nebo M. Expoziční doba musí být mezi 1/2 a 60 sekundami a tuto hodnotu si zapamatujeme. Nyní přepněte na požadovaný režim. Stiskněte tlačítka menu, zadejte čas, který jste si zapamatovali, a poté potvrďte tlačítkem OK. Nyní přepněte fotoaparát do režimu Live View. V tuto chvíli uvolníme závěrku a sledujeme, jak se snímek utváří – celé je to nádherně jednoduché! Není třeba vypočítávat expoziční dobu a funkce živého kompozitního snímání přidá příslušný světelný rozdíl namísto celkového dostupného světla, jak je tomu obvykle. Jde o rozdíl ve srovnání s režimy Live BULB a Live TIME. Takže vezměte fotoaparát, vyrazte ven a vyzkoušejte si to – tyto funkce si zamilujete! Přinášejí vám nekonečné možnosti! Snadno můžete malovat světlem, pořizovat snímky architektury, stopy hvězd a mnoho dalšího. Představivost nezná hranice a skvělé na tom je, že snímky jsou ve formátu RAW nebo JPG!

Na závěr mi dovolte citát: „Příroda nikdy neklame. Klameme jen sami sebe. “ – Jean-Jacques Rousseau

Autor a fotograf: Hayrettin Bilgin

Fotogalerie

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením