Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Cestování je součástí mého života takřka od narození. První rok života jsem prožil v zahraničí, v africkém Pobřeží slonoviny, a od té doby mě fascinují cizí země a kultury. I při svých návštěvách sopek nebo výletech zaměřených na fotografování krajiny si vždy vyhradím pár dnů, abych pronikl do místní kultury a seznámil se se zemí i jejími obyvateli. Učarovalo mi Japonsko a v rámci svého projektu Volcanic Seven Summits jsem poznal i kultury Iráku a Papuy-Nové Guineje.

V minulosti jsem vám poskytl rady ohledně toho, jak fotografií vyprávět příběh a jak fotografovat krajinu; tentokrát bych se s vámi rád podělil o pár tipů pro fotografování na cestách.

Vybavení

Co se týče fotografování na cestách, můj první tip se týká vybavení. Nejhorší fotoaparát je ten, který nebudete chtít brát do ruky. K čemu jsou nejlepší technologie, když vám fotoaparát prostě nevyhovuje? Rád bych vám proto doporučil, abyste výběru vybavení věnovali dostatek času. Pokud je to možné, vyzkoušejte několik různých alternativ. Rozhodnutí čiňte na základě svého přesvědčení, dojmů z ovládání a faktoru „příjemného pocitu“. Ne jen z výčtu technických údajů.

Pro mě je důležité pracovat s malým, poměrně nenápadným fotoaparátem, obzvláště, pokud jde o fotografování na cestách. Takový fotoaparát se lépe nosí, takže jej vždy můžete mít po ruce, a rovněž s ním nevypadáte jako fotograf „na lovu“.

Osobně mám dobré zkušenosti také s fotoaparátem OM-D E-M5 Mark II, i když obvykle na cestách používám model OM-D E-M1 Mark II.

Přibližte se

Nezapomínejte, že u akční, dobrodružné, ale i cestovatelské fotografie, je důležité být ve středu dění, jen pouhá přítomnost nestačí. Proslulý válečný reportér Robert Capa kdysi řekl: „Pokud vaše snímky nejsou dost dobré, zřejmě nejste dost blízko.“ Proto nejsem zrovna příznivcem (cestovních) objektivů se zoomem, protože ty nás často udržují v komfortní zóně. Mnohem lepší je přiblížit se k objektu, který chcete fotografovat, co nejvíce to jde. Během festivalu v džunglích Papuy-Nové Guineje jsem s fotoaparátem skončil až na úrovni podlahy, mezi tančícíma nohama. Díky pohyblivé obrazovce jsem i tak mohl scénu pohodlně vyfotografovat.

Portréty/lidé

Jsou to lidé, setkání a cizí kultury, které dělají z cestování živoucí záležitost. Je zřejmé, že k lidem, které chcete fotografovat, se musíte chovat s úctou a zdvořile. Je nezbytné, a nejen kvůli GDPR, získat k pořízení snímku náležitý souhlas, i když bylo takové dohody dosaženo třeba jen posuňky. Proto se předem snažím zjistit, co si lidé v příslušné zemi obecně myslí o tom, když jsou fotografováni. Také se naučím pár užitečných slovíček v místním jazyce. Kromě běžných portrétů, například jednoho muže s parukou z kmene Huli na Papui, rád fotografuji lidi v jejich obvyklém prostředí a postoji.

Objekty / Typické i atypické

Velmi rád hledám objekty se znázorněním situací jak v rámci převažujících klišé, která známe, tak mimo ně, snímky, které vykreslují celkový obraz destinace. Abych toho dosáhl, čtu si předem cestovní průvodce a vyptávám se na obvyklá klišé, abych posléze během cesty mohl vyhledat vhodné objekty v požadované situaci. Fotografie domorodce v Papui-Nové Guineji, používajícího mobilní telefon, znázorňuje v jediném záběru evoluci této fascinující kultury od tradic směrem k moderně.

Obraz vydá za tisíc slov  

Vždy hledám témata, která vyprávějí příběh i beze slov nebo popisu. Postupem času a nasbíráním zkušeností jsem si vyvinul instinkt a smysl pro nacházení a fotografování takovýchto snímků a detailů, které působí na city. K tomu je třeba fotografovat rozmanité objekty.

Ranní ptáče i noční pták

Tento tip mi samotnému často působí potíže. Jsem do značné míry nočním tvorem, takže na cestách se musím nutit vstávat v době, kdy mám pocit, že je ještě hluboká noc, abych zachytil nádherné první ranní paprsky. Kromě světla přináší brzké ranní vstávání i jiné výhody. Spousta míst, například svatyně Fušimi Inari-taiša na japonském ostrově Kjóto, kde se jinak pohybuje obrovské množství lidí, je brzy ráno obvykle (takřka) opuštěná a ne tak přelidněná. Mnohem snáze se mi fotografuje v hřejivém večerním světle nebo pozdě v noci, jak dokládá snímek paláce odrážejícího se ve fontáně v iránském Isfahanu. Takový čas přináší stejné výhody.

Kreativita/ostření/neostrost

Před výpravou je zásadní seznámit se s fotoaparátem a základními pravidly fotografování, a poté tyto nástroje dokonale ovládnout. Tím vznikne základ utvářející vaši vlastní interpretaci často fotografovaných témat nebo kreativních záběrů. Hrát si s ostrostí a rozostřením může být zajímavým stylistickým nástrojem.

Závěr

Se správným vybavením, dobrou znalostí fotografických nástrojů, intenzivní přípravou a správnou mírou úcty, kreativity a zvědavosti rovněž uspějete a pořídíte unikátní a vzrušující fotografie z cest.

Autor a fotograf: Adrian Rohnfelder

Fotogalerie

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením