Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Systém Olympus OM-D se mi v minulých letech osvědčil jako spolehlivý partner na expedicích a náročných výpravách. Předchozí OM-D model se mnou už byl v Bolívii, Peru, severním Švédsku a v Alpách. Dokonce ani déšť, krupobití, mrazy -35° C a výšky až 5 500 metrů nikdy nezpůsobily tomuto brilantnímu systému žádné potíže. V porovnání s digitálními zrcadlovkami u mne vítězí především malými rozměry a nízkou hmotností, a to včetně veškerého vybavení. Nízká celková hmotnost systému mi umožní vzít s sebou na horskou tůru více objektivů než dřív, například i zoomový teleobjektiv.


Tři nejdůležitější vlastnosti pro náročné výpravy: flexibilita, spolehlivost a výkon.

Abych otestoval nový Olympus OM-D E-M5 Mark III, rozhodl jsem se vyrazit do krajiny kolem Zugspitze a Saského Švýcarska, což jsou jedny z nejkrásnějších a nejzajímavějších oblastí Německa. Svou cestu jsem zahájil u Eibsee, horského jezera ležícího přímo na úpatí Zugspitze, nejvyšší hory Německa.

Nemohl jsem si přát lepší testovací podmínky: Z nebe padaly trakaře a byl jsem velmi zvědav, zda se odolnost E-M5 Mark III vyrovná odolnosti E-M1 Mark II. Abych šel rovnou k věci: Ano! Déšť nezpůsobil žádné problémy. Fotoaparát fungoval velmi dobře, vlhkost na něj neměla sebemenší vliv, přestože jsem ho nosil jen přes rameno, takže byl přímo vystaven silnému dešti.Když jsem dorazil na vybrané stanoviště, upevnil jsem fotoaparát na stativ, abych vyzkoušel HiRes režim, který jsem už bez problémů používal na jiných modelech. Když jsem si později výsledky důkladně prohlédl v počítači, byl jsem skutečně ohromen detaily RAW souborů. Snímky pořízené bez HiRes také přesvědčily úrovní detailů a realistickými barvami.

Na druhé stanoviště, do rokle Partnach Gorge, jsem si vzal s sebou jen objektiv M.Zuiko Digital ED 7-14mm F2.8 PRO a fotobatoh s ostatním vybavením nechal dole. Dokonce i ve špatných světelných podmínkách rokle fungoval fotoaparát velmi dobře a širokoúhlý objektiv byl ideální pro zachycení celé hloubky rokle v jediném záběru. Největší dojem na mne v této souvislosti udělala účinnost stabilizace obrazu, která mi umožnila fotografovat z ruky časem 1/2s. Díky tomu jsem se i přes nízké ISO obešel bez stativu. Další věc, kterou jsem s sebou nemusel nést.

Během tůry opět vynikla nízká hmotnost. S objektivy M.Zuiko Digital ED 7-14mm F2.8 PRO a M.Zuiko Digital 12-40mm F2.8 PRO jsem mohl pokrýt vše, co jsem chtěl, aniž bych si připadal přetížený.

Na závěr mohu s jistotou prohlásit, že nový Olympus OM-D E-M5 Mark III prošel mým testem na výbornou – prokázal, že je to spolehlivý nástroj pro mé potřeby fotografa. Déšť a prach neovlivnil jeho výkon a nijak mne neomezoval v kreativitě. Na tento systém se mohu naprosto spolehnout.

Autor a fotograf: Daniel Ernst

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením