Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Večer nebo v noci můžete pořídit mimořádně krásné snímky. Abyste se ale vyhnuli zklamání, doporučuji velmi důkladnou přípravu.

Dobrá příprava je polovinou úspěchu

V první řadě se důkladně seznamte se svým fotoaparátem, abyste znali všechny jeho funkce a po paměti věděli, kde jsou umístěna všechna tlačítka a ovladače, a co přesně dělají. Ujistěte se, že je baterie plně nabitá a paměťová karta je prázdná. Než vyrazíte, očistěte své objektivy. Pro jistotu přibalte do fotobrašny náhradní baterii, paměťovou kartu a utěrku na objektiv.

Použijte širokoúhlý objektiv

Pro fotografování ve městě vřele doporučuji širokoúhlý objektiv nebo širokoúhlý zoom (např. 9-18 mm; při přepočtu na 35 mm: 18-36 mm), protože široce otevřené prostory jsou výjimkou a většinu času budou budovy velmi blízko. Mým oblíbencem je Olympus M.Zuiko Digital ED 7-14 mm F2.8 PRO, který nosím vždy s sebou. Světelný objektiv jako tento je zárukou dobré obrazové kvality.

Kromě výběru vybavení je také třeba se rozhodnout, co chcete fotografovat. Nejlepší čas na fotografování závisí na tom, čeho chcete dosáhnout. Pokud například chcete fotografovat nádhernou oblohu a detaily, je nejlepší začít půl hodiny před nebo půl hodiny po východu nebo západu slunce. Tyto časy se nazývají „modrá“ a „zlatá“ hodina.

Chcete temnou oblohu? Pak vyrazte později, až v noci. Pokud byste chtěli zachytit světelné stopy reflektorů aut, ujistěte se, že stojíte na nadjezdu, na mostě, nebo na podobném místě. Pro takové záběry je ideální funkce Olympus Live Composite. Když jste dobře připraveni, můžete vyrazit s dobrým pocitem a vrátit se domů s uspokojivými výsledky.

Zajištění nejlepší obrazové kvality

Když jste si našli dobré místo a pozici, je třeba určit správné nastavení. Nastavte fotoaparát na ukládání snímků do JPEG i RAW. Získáte tak více svobody při postprocesu. Nastavení bílé můžete ponechat na automatiku. Přestože nemusí vždy zachytit správné barvy, lze je později upravit softwarově. ISO nastavte na nízkou hodnotu, například 100, abyste předešli šumu.

Pokud chcete plnou kontrolu nad expozicí, nastavte volič režimů na M (manuální expozice). Fotoaparáty Olympus umožňují expoziční časy až 60 vteřin. Pokud chcete pracovat s ještě delšími expozičními časy, vyberte režim Bulb.

Stativ zajistí stabilitu fotoaparátu.

I když může váš fotoaparát Olympus umožňovat relativně dlouhé expozice z ruky, doporučují vzít s sebou i stativ, pro opravdu dlouhé expoziční časy je zkrátka nezbytný. V takovém případě není stabilizace obrazu potřeba, takže ji vypněte. Při použití stativu je zásadní ovládat fotoaparát na dálku. Použijte vestavěnou časovou spoušť nebo speciální dálkové ovládání.

Více expozic zvyšuje vaše možnosti výběru

Ve tmě fotoaparát obtížně zaostřuje na objekty, takže raději zaostřete manuálně. Skvělým pomocníkem je funkce „zvýraznění zaostření“, s jejíž pomocí můžete na LCD obrazovce zkontrolovat, jak přesně jste zaostřili. Pořízením více než jednoho záběru konkrétní situace vám dává šanci vybrat později ten nejlepší záběr, nebo pomocí software sloučit různě exponované snímky do jednoho. Nebo vyzkoušejte funkci HDR přímo ve fotoaparátu.

Moje tipy pro úspěšné večerní fotografie:

• Na výpravu se předem dobře připravte

• Pro večerní fotografování vyberte širokoúhlý nebo polo-širokoúhlý objektiv

• K vytvoření nádherných, čistých snímků použijte stativ

• Použitím dálkového ovládání předejděte vibracím

• Pomocí bracketingu pořiďte na jednom místě více expozic a následně je zkombinujte do jednoho záběru

• Při úpravě snímků proveďte korekce barevného podání, ostrosti, kontrastu a případného zkreslení

Autor a fotograf: Gerrit de Groot

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením