Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Město a cestování

Během týdenní cesty po Jižním Tyrolsku jsem měl příležitost vyzkoušet nový E-M5 Mark III. Byl to jedinečný zážitek, který vřele doporučuji všem, kteří milují přírodu a úchvatné scenérie. Bezpochyby skvělá zkušenost.

Musím přiznat, že jeho kompaktnost, nízká hmotnost a všechny nové funkce mne skutečně ohromily. V Olympusu zkrátka mysleli na všechno. Přestože je menší a kompaktnější, nabízí jistější uchopení díky robustnějšímu gripu.

V dešti jsem měl také možnost ověřit zásadní přednost tohoto fotoaparátu: odolnost těla a objektivů proti vodě. Vůbec jsem si nemusel dělat starosti s kapkami vody dopadajícími na fotoaparát a musím říct, že i zde jsem zaznamenal zlepšení. Nyní jsem skvěle připraven strávit dlouhé hodiny fotografováním jelenů uprostřed přírodní rezervace.

S takto malým fotoaparátem jste velmi nenápadní, ale pokud chcete fotografovat zvířata v divoké přírodě, doporučuji kromě univerzálního objektivu se skvělým zoomem, jako je například M.Zuiko Digital ED 12-200mm F3.5-6.3, také dobrý úkryt mezi stromy. Můžete také použít funkci tiché závěrky, abyste zvířata nevyplašili.

Při výstupu na strmé hřebeny průsmyku Stelvio je důležité, aby bylo vaše vybavení univerzální a zároveň lehké. V tomto případě jsem měl s sebou jen dva objektivy: M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO, mimořádně všestranný objektiv pro každou situaci, a M.Zuiko Digital ED 14-150mm F4-5.6 II. První posloužil pro snímky krajiny a druhý jsem měl pro případ, že bych se potřeboval přiblížit k divoce žijícím zvířatům, jako tomu bylo v případě tohoto hezkého sviště. Rád fotografuji za rozbřesku a za soumraku, jsou to nejlepší časy k zachycení neopakovatelného světla na nejvyšších vrcholcích.

Při mnoha příležitostech jsem se potýkal s problémem s přepravou velmi těžkého vybavení a řady baterií, kdy jsem musel pečlivě zvažovat, co s sebou na expedici vzít a co nechat doma. Olympus E-M5 Mark III s pouhou jednou baterií měl dost energie na celý den. I na natáčení několika videí během výstupu, bez potřeby stativu nebo stabilizátoru.

Častokrát jsem se na svých cestách ocitl v horských oblastech se silným větrem, bez bezpečného místa na výměnu objektivu, kterou bylo potřeba provést přímo za pochodu. Rychlost výměny objektivu je důležitá a je jednou z věcí, o kterou nemusím mít v případě Olympusu nejmenší obavy, protože za roky používání tohoto systému jsem obrazový snímač ještě nemusel čistit. A nejen to, objektivy mohu vyměňovat bez obav i za špatného počasí. Společnost mi mimochodem dělalo několik oslů, zvědavých na to, co to v sedě na zemi dělám.

Po týdnu různých testů mohu říct, že je Olympus E-M5 Mark III dokonalý fotoaparát na cesty: lehký, s výměnnými objektivy, přesným a rychlým zaostřováním. Fotoaparát, který splňuje očekávání každého fotografa cestovatele, který ve svém batohu potřebuje lehké vybavení.

Autor a fotograf: Oliver Vegas

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením