Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Příroda a divočina

Nová řada objektivů F1.2 PRO byla speciálně navržena pro portréty a reportážní fotografii. Konkrétně objektiv M. Zuiko Digital ED 45mm F1.2 PRO si vybudoval své jméno v oblasti fotografování portrétů díky svému širokému záběru s velmi vysokou světelností F1,2 a navíc obzvláště příjemným bokehem. Každý fotograf ocení přechod z ostrých detailů k rozostřeným a měkké pozadí. Domníval jsem se, že tento objektiv může být vhodný i pro fotografování přírody, zejména na jaře, kdy všechno začíná rašit a kvést. Myslel jsem si, že toto roční období využiji k tomu, abych si s objektivem pohrál a zaexperimentoval si v tomto žánru. Můj přítel fotograf, který používá výbavu Nikon, pro takové účely spoléhá na objektiv Walimex Pro 135mm F2.0, protože rovněž disponuje měkkým bokehem, který snímkům dodává neobyčejný charakter.

Proto jsme párkrát vyrazili společně, abychom porovnali různost efektů, kterých jsme dosáhli. S objektivy formátu MFT je třeba pamatovat na to, že pro stejný úhel záběru je zapotřebí kratší ohnisková vzdálenost a efekt malé hloubky ostrosti je méně patrný. Dá se říct, že objektiv M.Zuiko Digital ED 45mm F1.2 PRO má úhel záběru odpovídající 90mm maloformátovému objektivu, a hloubka ostrosti tak odpovídá 45mm objektivu. Výsledný rozdíl činí asi 2 clonová čísla, takže se velmi podobá objektivu Walimex.
Hebké popředí i pozadí je nádherné a vytažení fotografovaného objektu je ve většině situací dostačující pro fotografování rostlin. Nejkratší vzdálenost zaostření pouhého 0,5 metru nabízí další zajímavé možnosti. Je rovněž důležité upozornit na to, že při o 33 % menší vzdálenosti se rozdíly v hloubce ostrosti odpovídající 2 clonovým číslům ve srovnání s 35mm formátem stírají. A to je obecně s technikou Olympus výhoda. Například objektiv Sigma 85mm F1.4 nabízí nejkratší vzdálenost zaostření 85 cm, zatímco výše jmenovaný objektiv Walimex ostří od 80 cm, což je více než výše uvedený 33% rozdíl , a proto jsou z hlediska vytažení objektu srovnatelné.

Samozřejmě nelze dosáhnout zcela identických snímků, ale je patrné, že neustále omílaný argument, že MFT formát neumožňuje fotografovat se stejně malou hloubkou ostrosti jako 35mm formát, je jednoduše chybný. Vyžaduje to jen trochu odlišný kreativní přístup a správné objektivy.
Díky hmotnosti 410 g a kompaktnímu provedení se s fotoaparátem OM-D E-M1 Mark II snadno manipuluje a naklápěcí displej umožňuje, aby i méně mobilní fotografové mohli pořizovat snímky blízko nad zemí. Svoboda, kterou tím získáváte, je prostě k nezaplacení.
Objektiv dosahuje vynikající ostrosti a neprojevují se u něj takřka žádné barevné chyby, stejně jako u všech ostatních objektivů Olympus PRO. Obzvláště u objektivů s velmi vysokou světelností se vždy setkávám s podélnou chromatickou aberací. Tak tomu bylo u všech značek, se kterými jsem pracoval, když jsem používal 35mm formát, a to i v profesionálním segmentu. (Purpurovozelené rozostření před a za fokální rovinou). Jak je známo, tento problém nelze opravit pomocí softwaru.

Ochranná vrstva zajišťuje prachotěsnost a vodotěsnost, což z něj činí ideální nástroj pro proměnlivé povětrnostní podmínky na polích, v lesech a na loukách. Nemusíte se bát položit tuto součást výbavy na louce pokryté rosou.
Od doby, kdy provádím toto testování, jej při cestách vždy přibalím do batohu: jde o vynikající nástroj pro mnoho situací, zejména pro něžné snímky nebo snovou atmosféru.

Autor a fotograf: Andreas Geh

Fotogalerie

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením