Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Příroda a divočina

Jsem fotograf, který používá dlouhé expoziční časy pro malování světlem. Dlouhé expoziční časy vyžadují tmavé prostředí, a proto neustále hledám zajímavé lokace s minimálním světelným smogem. Obvykle jsou taková místa odlehlá a daleko od městských oblastí. Tady ve Finsku rozhodně máme spoustu tmy a lokalit dostatečně odlehlých na to, aby splňovaly tyto požadavky. Přestože naše země nabízí nočnímu fotografovi mnoho možností, vždy jsem toužil udělat některé ze svých světelných obrazů v naprosto odlišném prostředí, za hranicemi Finska.

Jako spolupracovník Olympusu a ekoturistické agentury Wilderness Safaris se mi naskytla šance navštívit Namibii a zažít jednu z největších pouští na světě v její plné nádheře. Namibská poušť je rozhodně ideální lokalita, když hledáte čisté noční nebe pro fotografování mléčné dráhy nad horami nebo hvězdných drah na pozadí měsíční krajiny. Byl jsem opravdu nadšený všemi těmi možnostmi pro malování světlem a tématy, se kterými bych mohl pracovat. Z hlavního města Windhoek jsem letěl 350 kilometrů na jih do národní rezervace Kulala, kde jsem zůstal v resortu Wilderness Safaris Kulala Desert Lodge. Každý den jsem vstával v 5 ráno, abych pořídil snímky v trochu měkčím světle a také využil nižších teplot k prozkoumání okolí. Po večerech jsem vytvářel své obrazy malované světlem a organizoval workshopy, na kterých jsme s průvodci Wilderness Safari a dalšími hosty vytvářeli portréty malované světlem.

Po skvělém čase stráveném v rezervaci Kulala a návštěvě oblasti Sossusvlei byl čas pokračovat v cestě. Letěl jsem 1000 kilometrů do tábora Serra Cafema, který se nachází v severozápadní oblasti Namibie. Kolem řeky Kunene je prostředí trochu zelenější a můžete zde spatřit různé druhy ptáků a také krokodýly. Řeka tvoří hranici mezi Angolou a Namibií. Tato oblast je také domovem polokočovného kmene Himba, jehož příslušníky jsem měl to štěstí spatřit.

Namibská poušť je také jedním z nejsušších míst na zemi, s ročním úhrnem srážek v západní části pouhých 5 mm. To je velmi náročné prostředí i pro všechny živočichy a rostliny v této oblasti. Proto z krajiny na jihu, protkané řadou vyschlých říčních koryt, zmizela zvířata jako lvi, sloni a gepardi. Jiné druhy, jako například přímorožci, pštrosi, antilopy skákavé a šakali se naopak přizpůsobili životu v horku a suchu.

Režim Live Composite fotoaparátů Olympus je nepostradatelným nástrojem pro každého malíře světlem. Na tuto výpravu jsem si vzal OM-D E-M5 Mark III, který je touto skvělou funkcí také vybaven. Protože jsem vzhledem k omezené váze zavazadel do letadla musel cestovat nalehko, rozhodl jsem se pro objektiv M.Zuiko Digital ED 12‑40mm F2.8 PRO – skvělý univerzál pro cestovatele! Další skvělou věcí je, že mnoho z kempů sítě Wilderness nabízí široký výběr vybavení Olympus, takže jsem si nemusel vést všechno z Helsinek. Tak jsem měl více místa na svoje nástroje pro malování světlem.

Jako umělec pracující se světlem se snažím najít spojení mezi svou prací a prostředím, ve kterém se chystám něco tvořit. Na této cestě přicházely všechny nápady na malování světlem docela rychle, spolu s pochopením, jak důležité je podporovat úsilí o obnovu a ochranu divoké přírody. Celá zkušenost byla opravdu velmi inspirativní. Bylo úžasné pozorovat divočinu z bezprostřední blízkosti a naslouchat vyprávění průvodců o historii jednotlivých regionů a principech fungování pouštního ekosystému.

Doufejme, že se budu moci do Namibie brzy vrátit.

Autor a fotograf: Hannu Huhtamo

Může vás také zajímat