Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Příroda a divočina

7. prosince 1972 se astronauti na Apollu 17 podívali dolů na Zemi a popsali ji jako malou kuličku. Ten den pořídili fotografii, která ukazuje, že je naše planeta převážně modrá. Tento snímek se stal tak slavným, že je znám jako „Modrá kulička“ a je jedním z nejikoničtějších obrazů naší doby. Nádherně ilustruje skutečnost, že 72 procent zemského povrchu tvoří slaná voda. Mojí vášní je fotografování ptáků, kteří stráví většinu svého života putováním nad oceány; mnoho druhů navštíví pevnou zem jen jednou za rok, aby vyvedlo mláďata. Jsou to jedni z největších tuláků na světě. Když se shromáždí k rozmnožování, mohou nám jejich obrovské kolonie připravit velkolepou podívanou.

Jedno z takových ptačích měst lze nalézt v anglickém hrabství Yorkshire, na Bemptonských útesech. Nebyl jsem v Bemptonu téměř třicet let, až do letošního léta. Vrátil jsem se zdokumentovat život ptáků, jejichž hemžení halí stometrové Bemptonské útesy. Lomoz a zápach desítek tisíc hnízdících ptáků je zážitek sám o sobě, ale vizuální nádhera útesů pulzujících životem je skutečně nezapomenutelná.

Nově příchozímu se z fotografických příležitostí zamotá hlava. Drama kam oko pohlédne. Ve vzduchu svádějí hašteřiví rackové vzdušné souboje. Kolem prolétají terejové se zobáky plnými trávy nebo řas na stavbu svých hnízd. Papuchalkové vykukující čas od času přes útes, aby potěšili lidské návštěvníky. Kolem těchto ptáků, kterým se pro jejich komický vzhled přezdívá „klauni moře“, nelze jen tak projít a nefotografovat.

Rád cestuji nalehko. Moje výbava na tento den zahrnovala oba konvertory (2x telekonvertor M.Zuiko Digital MC-20 a 1,4x telekonvertor MC-14) a objektiv M.Zuiko Digital ED 12-40mm F2.8 PRO v kapsách a OM-D E-M1 Mark III s teleobjektivem M.Zuiko ED 100-400mm F5.0-6.3 IS přes rameno. Měl jsem tak pokryté veškeré eventuality, ale nezpomalovalo mne těžké vybavení. Spousta příležitostí také znamená, že musíte mít připraven široký rozsah ohniskových vzdáleností. V takovýchto situacích, kdy se příležitost může v mžiku objevit a zase rychle zmizet, je ideální volbou zoomový teleobjektiv. Pomocí zoomu jsem mohl při pozorování kolonie racků pořídit řadu snímků, od širších záběrů kolonie, po individuální portréty ptáků na skalních útesech. Občas se obzvlášť teritoriální jedinec obořil na nic netušící racky přilétající do kolonie. Vzdušné souboje, trvající jen vteřinu či dvě, jsou velmi prchavou příležitostí, ale dokázal jsem zachytit tyto dramatické okamžiky pomocí devítibodového nastavení autofokusu, který pohotově zafixoval ptáky letící proti hladině pode mnou.

Čím univerzálnější je váš objektiv, tím kreativnější můžete ve svých představách být. Když jsem stál na okraji kolonie terejů, nabízely se příležitosti zaostřit jen a část hejna, nebo si vybírat detaily jednotlivých párů uprostřed námluv, jak předvádějí své peří a zobáky hrdě zvedají k nebi. Zoomový objektiv produkoval ostré snímky i s oběma telekonvertory, které mi poskytly ještě větší dosah. Takže když alka zvedla hlavu, mohl jsem díky 2x telekonvertoru a ohniskové vzdálenosti 1600mm vytvořit krásné portréty v nízkém večerním slunci.

Skvělý den strávený fotografováním mořských ptáků v Bemptonu byl umocněn i tím, že jsem s sebou nemusel vláčet těžké vybavení a mohl se jednoduše procházet, prozkoumávat útesy a odhalovat vzrušující příležitosti k zachycení pulzujícího života v rušném ptačím velkoměstě.

Autor a fotograf: David Tipling

Může vás také zajímat