Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Příroda a divočina

MC-20 je lákavá nabídka: pouhých 150 g navíc ve vašem fotobatohu vám přinese dvojnásobnou ohniskovou vzdálenost. Na první pohled to zní jako skvělá myšlenka, ale pamatuji si dobu 35mm fotoaparátů, kdy jsem se pokoušel 4/500mm objektiv rozšířit pomocí 2x konvertoru na 8/1000. Výsledné snímky mne nepřesvědčily, takže jsem 2x konvertor už vícekrát nepoužil.

V roce 2019 Olympus uvedl na trh tento nový konvertor a požádal mne, abych ho otestoval. Zpočátku jsem byl trochu skeptický. Koneckonců, jsem naprosto spokojený s M.Zuiko Digital ED 300mm F4 IS PRO, takže jsem pochyboval, jestli tento konvertor vůbec potřebuji. Čekal jsem, že konvertor zničí obrazovou kvalitu a ve světě MFT by MC-20 proměnil 300mm F4 na 600mm F8, což pak převedeno na formát 35 mm odpovídá 1200mm F8. Musím však říct, že mě po několika úvodních testovacích záběrech a snímcích docela zaujal. Obrazová kvalita se zdála být velmi dobrá. Rozhodl jsem se otestovat MC-20 v různých lokalitách a vzít si jej s sebou na výpravu do národního parku Sarek ve Švédsku - při takovýchto pěších túrách je obzvlášť důležité cestovat nalehko.

Do batohu jsem si zabalil OM-D E-M1X, M.Zuiko Digital ED 7‑14mm F2.8 PRO, M.Zuiko Digital ED 12‑100mm F4 IS PRO a také M.Zuiko Digital ED 300mm F4 IS PRO a MC-20. Měl jsem tak k dispozici rozsah ohniskových vzdáleností 14-1200mm při celkové váze pod 7 kg - to je obrovský fotografický rozsah!

Konvertor je speciálně navržen pro M.Zuiko Digital ED 300mm F4 IS PRO, M.Zuiko Digital ED 40‑150mm F2.8 PRO a také M.Zuiko Digital ED 100‑400mm F5.0-6.3 IS a M.Zuiko Digital ED 150-400mm F4.5 TC1.25x IS PRO. Vedle skvělé obrazové kvality mi přišla obzvláště úchvatná nejkratší zaostřovací vzdálenost, zejména s 300 mm objektivem, která je s konvertorem přibližně 1,4m - to otevírá zcela nové příležitosti pro detailní fotografie! Zvětšení je v tomto případě téměř 1:1*, což z této kombinace dělá excelentní makro objektiv pro fotografování zvířat, které vyžaduje určitý odstup. I v případě 40-150mm je limit přibližně 65 cm a nabízí zvětšení 1:1,2*. Pro mne tento aspekt s definitivní platností ospravedlnil přítomnost MC-20 v mém batohu.

Samozřejmě nebudu zastírat, že použití takového konvertoru má i své limity. Na objektivu 40-150mm je o něco pomalejší autofokus a mírně omezená ostrost a kontrast. Nicméně na 300mm objektivu je to prakticky nepozorovatelné, a proto konvertor používám primárně jako prodloužení svého 300mm objektivu. Nejvíc mě překvapila malá míra aberace. To ukazuje, že je konvertor pro tuto kombinaci pečlivě vypočítán.

Největší omezení však není v objektivech. Každý, kdo fotografuje s takovýmito ohniskovými vzdálenostmi, musí jednoduše počítat s tím, že i vzduch mezi objektivem a fotografovaným objektem má svoje optické vlastnosti. Pokud je vzdálenost příliš velká, pohyb vzduchu a vlhkost nevyhnutelně zapříčiní ztrátu kvality, které si lze povšimnout v rozlišení, ostrosti a kontrastu. Pokud máte toto na paměti a nechystáte se použít MC-20 k fotografování „mistrovských portrétů“ z obrovské vzdálenosti, může se stát vynikajícím doplňkem vaší výbavy.

MC-20 na mě udělal celkově dobrý dojem a s 300mm objektivem ho rád používám, hlavně když chci vyfotografovat místa nebo detaily, jejichž zachycení by jinak nebylo možné. To jsem v minulosti se svým 35mm vybavením nikdy neudělal. Nyní mohu s jistotou prohlásit, že se oněch 150 g v batohu navíc skutečně vyplatí.

Autor a fotograf: Andreas Geh

* Přepočet na 35mm

Může vás také zajímat