Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Příroda a divočina

Téměř třicet let jsem měl to privilegium cestovat na některá z nejvzdálenějších míst na naší planetě, kde jsem fotografoval divočinu a environmentální problémy, ale především ptáky. Tábořil jsem na antarktickém ledovci v blízkosti kolonie tučňáků císařských, procházel jsem lesy Papuy-Nové Guineje, kde jsem hledal ptáky z čeledi rajkovitých, třásl se zimou v chatrči na ruském dálném východě, kde jsem fotografoval medvědy hnědé, a potil se hluboko v amazonském pralese při hledání papoušků ara. Všechny mé pracovní výpravy však měly jedno společné – cestovat pokud možno co nejvíce nalehko.

Když proto v minulém roce jeden z mých přátel fotografů přešel na techniku Olympus, vzbudilo to můj zájem. Přesto jsem zůstal tak trochu cynikem a nevěřil jsem, že tak malé tělo fotoaparátu dokáže nabídnout kvalitu obrazu, kterou pro své komerční klienty vyžaduji. Jako profesionál závisím na poplatcích z webu, od vydavatelů, inzerentů a společností vydávajících kalendáře. Pořizuji snímky pro komerční katalogy a obaly, a tytéž snímky se často používají na marketingových materiálech v místě prodeje a na plakátech. Své snímky prodávám také jako umělecká díla ve formě výtisků, někdy i ve formátech větších než A2. Dokázalo by vybavení Olympus skutečně nahradit mé plnoformátové digitální zrcadlovky?

Po pouhém dni používání fotoaparátu OM-D E-M1 Mark ll s objektivem M.Zuiko Digital ED 300mm F4.0 PRO jsem zjistil, že své digitální zrcadlovky již nebudu potřebovat. Kvalita obrazu byla impozantní, ale nejvíce na mě zapůsobila řada vlastností, které se skrývaly uvnitř těla fotoaparátu E-M1 Mark ll. Neskutečně rychlá snímková frekvence 18 sn./s byla, jako bych ze sedanu nastoupil do Ferrari. Zjistil jsem, že stabilizace v těle je tak dobrá, že mohu fotografovat z ruky i při expozici 1/15 sekundy. V budoucnu už nebudu muset nosit těžký stativ.

Pro fotografování divočiny je k dispozici další funkce, která mi umožnila pořizovat snímky, jejichž pořízení považovali ostatní za obtížné nebo dokonce nemožné. Během fotografování na Skotské vysočině, kde jsem pořizoval snímky skákajících veverek na speciálně vybudovaném stanovišti v lese, seděly veverky na jednom konci kmene a skákaly směrem k fotoaparátu, aby ukořistily oříšek umístěný tak, aby je nalákal ke skoku. S fotoaparátem v režimu Pro Capture jsem toho rána zachytil skok každé jednotlivé veverky. Moji kolegové, používající digitální zrcadlovky, byli frustrováni množstvím zmeškaných příležitostí k zachycení veverky uprostřed skoku.

Blíže ke svému domovu se rád procházím mokřinami v severním Norfolku, kde fotografuji ptáky. Protože je výbava Olympus tak lehká, mohu se procházet celý den, aniž by mě fotoaparát s příslušenstvím tížily. Projdu větší území, a když najdu objekt, který vyžaduje tiché a opatrné přiblížení, mohu fotografovat neslyšně, takže již se nemusím dívat, jak lovící sova pálená změní směr, když uslyší hlučnou závěrku fotoaparátu.

Autor a fotograf: David Tipling

Fotogalerie

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením