Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Příroda a divočina

Spitsbergen, největší ostrov souostroví Svalbard. Jedná se o největší norský ostrov, nacházející se pouhých 1000 km od severního pólu. Spousta polárních expedic proto začíná právě zde, a některé zde i končí. Mnohé odradí noc trvající čtyři měsíce, polární klima a všudypřítomní lední medvědi, jejichž počty převyšují počet obyvatel.
Ujišťuji vás však, že Spitsbergen je místo, které stojí za to navštívit.

Bezpečnost:
Chystáte-li se na Spitsbergen, musíte mít na paměti jednu věc. Nenechte se oklamat snadností, s jakou se sem lze dostat. Skvělé možnosti leteckého spojení a relativně nízké ceny letenek znamenají, že dostat se sem je skoro tak snadné, jako si zaletět do Madridu nebo do Paříže. Proto nesmíte zapomenout, že jakmile opustíte pohodlné a teplé letadlo, ocitnete se na polárním ostrově. S jeho kráskou, divokostí a nástrahami. Mimo město bude třeba čelit počasí, obtížnému terénu, ledovým průrvám, lavinám a divoké zvěři. A poblíž nebude nikdo, kdo by nám mohl pomoci. A na pokrytí mobilním signálem také nelze spoléhat.

Mimo město je také nutné mít u sebe střelnou zbraň. Pokud ji dokážeme použít a máme patřičné oprávnění, můžeme si nějakou půjčit spolu se střelivem v některém z turistických obchodů. Takže pokud chcete přežít a vrátit se, budete kromě notné dávky zdravého rozumu potřebovat také nezbytné vybavení a budete muset přijmout nezbytná bezpečnostní opatření. Níže uvádím seznam toho, co jsem si vzal na zimní výlet s sebou a co považuji za minimum.

• PLB - umožní přivolat pomoc v kritické situaci,
• Satelitní telefon - umožní komunikovat s tísňovými linkami
• Signální pistoli - k odstrašení medvědů, pokud by se chtěli přiblížit příliš blízko
• Pušku - na sebeobranu.
• Kompas a mapy
• GPS - nejlépe s možností sdílení polohy
• Zimní horskou výbavu - mačky, cepín, lavinová lopata, lavinový detektor, sonda atd.

To jsou samozřejmě jen klíčové prvky výbavy, nezbytné pro naši bezpečnost. Dále je zde oblečení, vybavení pro táboření, a většina toho, co si s sebou bereme do hor.

Fotografické vybavení:
Jako obvykle v případě takových výletů jsem se rozhodl vzít dva fotoaparáty. Především chci mít záložní vybavení pro případ poruchy. Vzal jsem si s sebou E-M1X a E-M1 Mark II, první z nich byl můj základní aparát.
Sadu objektivů, které mi umožní širokoúhlé záběry krajiny a fotografie divokých zvířat, jako jsou svalbardští sobi, polární lišky a možná i medvědi. Přestože je medvěd nesporným králem této země, potkat ho během osamělé cesty je to poslední, co by si člověk přál.

Dále stativ, NISI šedé a půlené filtry, SSD disk WD My Passport Wireless PRO pro kopírování fotografií přímo z paměťových karet. Zabaleno jsem měl do dvou batohů. Jeden Lowepro Whistler s fotografickým vybavením a druhý turistický batoh s vybavením, které mi umožní pohybovat se v zimním terénu, přežít nucené táboření, nebo přesun po ledovci. Navíc mě vždy doprovázel protimedvědí municí nabitý Mauser, pamatující druhou světovou, a také signální pistole na zaplašení zvěře do bezpečné vzdálenosti.

Mým hlavním dopravním prostředkem byl sněžný skútr, kterým jsem najel asi 900 kilometrů. To mi také poskytlo pohodlí spojené s nabíjením baterií, které, jak známo, při velmi nízkých teplotách nefungují zrovna moc dobře. Fotoaparát jsem nabíjel přímo ze zásuvky zapalovače pomocí nabíječky pracující ve standardu PD (Power Delivery). Pouzdro bylo připojeno k nabíjecí zásuvce ve skútru a kdykoli jsem nefotografoval, nabíjel jsem baterie. Je to vskutku velmi pohodlné řešení, které mi umožnilo mít plně nabité baterie, i když teploty klesly výrazně pod nulu a já byl desítky kilometrů od nejbližšího města. Tak jsem mohl mít bez sebemenších problémů plně nabité baterie a ani jsem nemusel použít náhradní baterie.

Nový fotoaparát Olympus je rozhodně jako stvořený pro tento typ práce. Přestože je větší, než jeho menší bratříčci a nezapadá do segmentu kapesních fotoaparátů, jako E-M10 nebo E-M5, je rozhodně jako stvořený pro fotografování přírody v obtížných podmínkách. Díky utěsnění, odolnosti nízkým teplotám, silnému zdroji energie a především ergonomii a možnosti nabíjení z powerbanky nebo zásuvky zapalovače je práce s ním pohodlná a příjemná. K dispozici je také rychlá fotografická sekvence až 60 snímků za vteřinu nebo můj oblíbený režim Pro Capture, který umožní vyfotit i to, co se stalo ještě před stiskem spouště. Zní to divně, ale je to tak. Když namáčknu spoušť, začne fotoaparát ukládat vše do vyrovnávací paměti, a jakmile stisknu spoušť na doraz, uloží se nejen snímky pořízené po stisku spouště, ale i snímky z vyrovnávací paměti.

Autor a fotograf: Marcin Dobas

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením