Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Příroda a divočina

Specializuji se na makro fotografii, protože mě fascinuje. Nabízí vhled do magického světa skrytého prostému zraku a myslím, že není nic skvělejšího, než se s fotoaparátem ponořit do okolních lesů a ztratit se zde na dlouhé hodiny. Možnost vidět neviditelnou krásu a zachytit mimořádně detailní snímky malých tvorečků a rostlin je úžasná věc. Chci, aby lidé poznali krásu těchto stvoření a doufám, že je bude inspirovat k větší pozornosti a péči o tyto fantastické a důležité tvorečky.

Nedávno jsem vzal do amazonského pralesa OM-D E-M1 Mark III. Vzhledem k náročným podmínkám a bohaté biodiverzitě je to skvělá lokalita na otestování fotoaparátu. Nikdy předtím jsem na takové cestě nebyl, takže to pro mě bylo docela dobrodružství.

Objevil jsem tuto úžasnou ještěrku rodu anoles, jak sedí na kmeni. S obavami, abych ji nevyplašil, jsem se rozhodl použít objektiv M.Zuiko Digital ED 40-150mm F2.8 PRO. S možností zaostření na krátkou vzdálenost nabízí skoro dvojnásobné zvětšení jako makro objektiv, ale při zachování skvělé pracovní vzdálenosti. Obával jsem se, že slabá úroveň osvětlení by mohla zkomplikovat expozici a ostření, ale po nalezení kompozice jsem umístil nejmenší zaostřovací bod na oko ještěrky a E-M1 Mark III jej okamžitě zafixoval – i v tomto slabém světle.

Když už bylo jasné, že ještěrka je v pohodě, rozhodl jsem se přejít na M.Zuiko ED 60mm F2.8 Macro a rozptýlený blesk FL900R a pomocí funkce focus stacking vytvořit složením více záběrů přímo ve fotoaparátu snímek s velkou hloubkou ostrosti. Výzvou při skládané expozici bez použití stativu je udržet stejné zarovnání jednotlivých záběrů. V takovém případě je 5osá stabilizace skutečně skvělým pomocníkem!


Někdy nám přirozené rámování umožní zachytit zajímavé obrázky, jako tento krásný koník , který na mne pokukuje skrz list. V tomto případě jakýkoli drobný pohyb fotoaparátu drasticky změní vzhled snímku. Fotografování z ruky mi dává absolutní svobodu objevovat různé úhly pohledu a jemně upravovat úhel záběru. S tolika malými a přesnými body automatického zaostřování na výběr je nalezení objektu snadnou záležitostí.

Během výletu na kanoi do zatopeného lesa jsme objevili kajmana ponořeného v kalné vodě. Byl jsem naprosto nadšen! Abych se dostal co nejblíže, přidal jsem k objektivu 40-150mm ještě 1.4x telekonvertor M.Zuiko Digital MC‑14. Díky výklopnému displeji jsem byl schopen držet fotoaparát nad okrajem kanoe a zaostřit na oko krokodýla. Vestavěná stabilizace obrazu mi umožnila zachytit tento snímek s časem 1/25, což by normálně nebylo při ohnisku 420mm možné. Úžasné!

Někdy, když je objekt příliš malý, že ani zvětšení makro objektivu nestačí, abychom jej viděli v celé kráse, přidávám mezikroužky. Tímto způsobem jsem zachytil pavouka s jeho obdivuhodnýma očima. Fotografování skákajících pavouků prostě miluji! Při velkém zvětšení jsem zaostřil drobnými posuny fotoaparátu, dokud nebyly oči ostré. OLED hledáček na E-M1 Mark III je kontrastní a jasný — díky čemuž je zaostřování mnohem snazší než na předchozích fotoaparátech, které jsem používal.

V minulosti pro mne bylo filmování makro světa pokaždé výzvou. Otřesy fotoaparátu při velkých zvětšeních jsou ve videu mnohem patrnější. Ale protože rád cestuji co nejvíc na lehko, nezbývá pro stativ moc místa. E-M1 Mark III s funkcí 120fps slow motion toto mé video dilema vyřešil. Možnost během fotografování statických snímků pohotově natočit něco zajímavého mi otevřela novou cestu, jak zachytit životy těchto úžasných stvoření.

Autor a fotograf: Geraint Radford

Může vás také zajímat