Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Společenský život a životní styl

Jmenuji se Fiona Bishop. Fotografuji lidi, se zaměřením na portrétní a svatební fotografii. Už více než 10 let fotografuji lidi od útlého dětství do pozdního věku. V roce 2015 jsem se rozhodla zaměřit na nejnovější inovaci v oblasti fotografování; bezzrcadlovky. Po krátkém zkušebním fotografování jsem si rychle oblíbila fotoaparát Olympus E-M1. Ve srovnaní s malým, lehkým Olympusem byla moje 4kilová zrcadlovka těžká a neohrabaná. Přejít k technice Olympus bylo snadné rozhodnutí. S fotoaparátem E-M1 Mark II fotografuji od ledna a s nadšením sleduji nejnovější vývoj.

Ráda bych vás všechny vzala s sebou na fotografování svatby v reportážním stylu. Svatba je jeden z nejkrásnějších dnů v lidském životě. Zachycením tohoto dne na fotografiích si můžeme tyto jedinečné okamžiky připomenout a za mnoho let se podělit o vzpomínky s vnoučaty. Fotografování svateb vnímám jako vrchol všech fotografických žánrů. Svatební den proletí a každý okamžik musí být nádherně zachycen s rychlostí a přesností. Jedná se o náročný obor, který zahrnuje mnoho různých stránek fotografování. Svatební fotograf obvykle za fotoaparátem stráví devět až patnáct hodin. Komponované i přirozené svatební fotografie se pořizují při fotografování v průběhu událostí celého dne. Je třeba pořídit i snímky v režimu makro. Rovněž musíme zachytit atmosféru události, fotografováním architektury a krajiny. A samozřejmě nesmí chybět fotografie lahodných pokrmů a dortů. Je to právě rozmanitost pořízených fotografií, která činí svatební fotografii tak okouzlující.

Za každou svatbou se skrývá jedinečný milostný příběh

Nevěsta a ženich, Muriel a Fabian, se seznámili v mládí. Vyrůstali spolu ve školce ve východním Švýcarsku a později se do sebe zamilovali. Mladý pár měl svatbu v nádherném městě Diessenhofen, přímo na řece Rýn.

Líbí se mi, jak tiše fotoaparát pořizuje snímky na svatbách. Nádherné, přirozené fotografie lze pořizovat „zpoza scény“ bez narušování obřadu nebo oslav. Nový fotoaparát E-M1 Mark II nyní dokáže pořizovat snímky v potemnělých kostelech, s vyšším rozsahem citlivostí ISO. Fantastická stabilizace obrazu mi také umožňuje použít delší expoziční doby. Ráda fotografuji svatby s fotoaparátem v ruce, s použitím bezpečného popruhu. Na základě mnohaletých zkušeností jsem přesvědčená, že je to ten nejlepší přístup. Během zkušebního fotografování novým fotoaparátem Olympus E-M1 na svatbě jsem si s sebou vzala svůj fotoaparát Nikon, abych měla jistotu, že se nic nepokazí. Jistota je jistota; 60mm makroobjektiv Olympus až do konce dne stále nedorazil. Stoprocentně mě přesvědčila úžasná fotografie z malé vzdálenosti

Abych dokonale vyfotografovala prsteny, chtěla jsem si z auta vzít druhou tašku. Jak se však na svatbách stává, nebyl na to čas. Učinila jsem náhlé rozhodnutí vyfotografovat prsteny bez makra. Plánovala jsem, že makrosnímky pořídím později večer. K mému úžasu jsem však zjistila, že nemusím pořizovat snímky z velké vzdálenosti, ani tuto práci večer opakovat. Umožnil mi to extrémně nízký limit nastavení minimální vzdálenosti, kterým disponují objektivy Olympus. Něco takového jsem dosud neviděla. Malá ostřicí vzdálenost fotoaparátu poskytuje na svatbách ohromnou flexibilitu. Je neuvěřitelně snadné přepínat mezi tímto režimem a reportážním fotografováním během rychle se měnících situací. Už si nedovedu představit práci bez této flexibility.
Autenticky a přirozeně

Pořídit kvalitní, přirozené snímky nevěsty a ženicha a jejich hostů není tak snadné, jak to vypadá. Fotograf musí být takřka neviditelný. Nejlepší snímky pořídíte, když hosté nevědí, že jsou fotografováni. Díky lehkému, kompaktnímu vybavení je takové zneviditelnění hračka. Zpočátku jsem si dělala starosti, jestli mě bez objemného, dlouhého objektivu budou vnímat jako fotografku. Tyto obavy jsem však už před dlouhou dobou překonala. Záleží konec konců na jediném: pokud pořizujete kvalitní snímky, nepotřebujete fantastický fotoaparát, který bude na všechny strany hlásit: „Já jsem fotograf.“

Líbí se mi malé pouzdro, a že mohu fotografovat bez bateriového úchytu. To mi umožňuje pracovat mnohem diskrétněji, aniž bych musela nosit nadbytečnou váhu.

Sofistikovaný a neohrožený

Můj fotoaparát je malý a šikovný, a přitom má vše, co potřebuji, a ještě něco navíc. Funkce rozpoznávání obličeje je neuvěřitelně užitečná při pořizování přirozených snímků a jsem ohromena její přesností a rychlostí. Funkce Live View Boost mi dodává pocit jistoty a inovativní otočný displej nabízí skvělé nové perspektivy, které dosud nebyly možné. Zkrátka a dobře, díky neuvěřitelným příležitostem, které mi vybavení poskytlo, jsem se svým vybavením Olympus velmi spokojena.

Autorka a fotografka: Fiona Bischof

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením