Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Společenský život a životní styl

Pokud se chcete posunout od používání setového objektivu Olympus PEN a přidat do své sbírky další objektivy, pak je tento příspěvek určen právě vám. V tomto příspěvku naleznete spoustu užitečných informací, od obecných pojmů, po průvodce vhodnosti konkrétních objektivů pro konkrétní úlohy. To vám usnadní orientaci v rozsáhlé nabídce objektivů Olympus, kompatibilních s vaším Olympus PEN.

Co znamenají jednotlivá čísla?
První číslo na konci objektivu, následované mm, je ohnisková vzdálenost vašeho objektivu, např. 45mm nebo 14-42mm v případě setového objektivu. Tento údaj v podstatě určuje zorný úhel. Pokud je zde pouze jedno číslo, pak má objektiv jednu pevnou ohniskovou vzdálenost, a říká se mu proto často pevný objektiv. Pokud jsou zde dvě čísla, jedná se o objektiv se zoomem, u kterého lze ohniskovou vzdálenost v uvedeném rozsahu měnit, a to buď manuálně, nebo automaticky.

Obecně řečeno, čím delší ohnisková vzdálenost, tím užší zorné pole a větší zvětšení. Čím kratší ohnisková vzdálenost, tím širší zorné pole a menší zvětšení. Standardní objektivy jsou takové, jejichž zorné pole se nejvíce blíží lidskému oku, například objektiv Olympus 25mm F1:8. Širokoúhlejší objektivy mají zorné pole širší, než jaké může vidět lidské oko, například 17mm F1:8.
Druhé číslo na objektivu udává jeho světelnost. Světelnost vyjadřuje, kolik světla dokáže objektiv propustit a využít k vykreslení snímku. Světelnost se udává clonovým číslem a v podstatě představuje nejmenší dosažitelné clonové číslo (tedy při maximálně otevřené cloně), které lze na objektivu nastavit. Pevné objektivy 25mm nebo 17mm mohou mít světelnost až F1.8. V případě setového objektivu se zoomem 14-42mm se světelnost (nejnižší dosažitelné clonové číslo) mění se změnou ohniskové vzdálenosti, takže největší světelnost (při širokém ohnisku) je F3.5, při maximálním zoomu je světelnost F5.6Proč s některými objektivy musím poodstoupit o tolik dozadu?
Uživatelé, kteří začnou s Olympus PEN používat různé objektivy, si často kladou stejnou otázku: „Proč musím stát tak daleko?“ Prvním objektivem přikoupeným k setovému objektivu Olympus PEN bývá často objektiv 45mm F1:8, a ten má oproti setovému 14-42mm velmi odlišné zorné pole, což může být někdy docela matoucí.
Jak již bylo řečeno, čím delší ohnisková vzdálenost, tím užší zorné pole a větší zvětšení. Čím kratší ohnisková vzdálenost, tím širší zorné pole a menší zvětšení. To znamená, že váš setový objektiv 14-42mm má mnohem širší zorné pole s menším zvětšením, zatímco 45mm objektiv má mnohem užší zorné pole a více zvětšuje.
Na schématu názorně vidíte, jak objektiv s ohniskem 14mm zabírá mnohem větší část scény, zatímco 45mm objektiv zachytí jen malý výřez. Proto pokud byste chtěli zachytit stejný rozsah scény, museli byste si se 45mm objektivem stoupnout mnohem dál.

Pár dalších postřehů
• Kromě použití objektivů s různou ohniskovou vzdáleností také vždy experimentujte s clonou. Natavení clony může mít na výsledný snímek mimořádný vliv.
• Povšimněte si, že některé objektivy, například 17mm F1.8 a 12mm F2.0 mají prstenec manuálního zaostřování, kterým lze docílit větší kontroly nad zaostřením objektivu.
• Některé objektivy M.Zuiko jsou k dispozici pouze v černé barvě, například 30mm F3.5

Budu se na vás těšit zase v listopadu, kdy si budete moci přečíst druhou část tohoto článku.

Autor a fotograf: Debs Stubbington

Fotogalerie

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením