Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Společenský život a životní styl

Přestože jsou některé objektivy pro určité objekty vhodnější než jiné, bývá volba často otázkou osobních preferencí. Širokoúhlé objektivy se například pro portréty obecně nedoporučují, ale někteří fotografové mají rádi širší záběr, umožňující zachytit více pozadí. Vždy se vyplatí zkoušet a experimentovat a hledat styly a nastavení, která se vám líbí. Ale pro obecnou představu zde spolu s ukázkovými snímky uvádíme některé modelové situace a objektivy, které můžete k jejich zachycení použít.

1. Portrét

Pokud chcete dovést své portréty k dokonalosti, jsou, jak již bylo řečeno, pro fotografování portrétů nejlepší objektivy, které mají perspektivu blízkou perspektivě lidského oka, například M.Zuiko Digital 25mm F1.8. Širokoúhlejší objektivy mají sklon zkreslovat proporce a například nos nebo čelo vypadají často mnohem větší než ve skutečnosti. Zde je několik objektivů z řady Olympus M.Zuiko, se kterými pořídíte úžasné portréty, a jejichž světelnost F1.8 vám umožní pohrát si s hloubkou ostrosti a vytvořit úchvatné rozostřené pozadí a působivý bokeh.
Objektiv M.Zuiko Digital 25mm F1.8 dokáže vyfotografovat nádherně vyvážené portréty s působivým rozostřením a navíc je skvělý i ve slabém světle. Objektiv M.Zuiko Digital 45mm F1.8 nejenže díky světelnosti 1.8 vyfotí skvělé portréty s působivým bokehem, ale nabízí také příznivou cenu, takže pokud chcete začít experimentovat s clonou a hloubkou ostrosti, jde o ideální první přírůstek do vaší sestavy. Objektiv M.Zuiko Digital ED 75mm F1.8 má úžasně malou hloubku ostrosti a dokáže také vytvořit neuvěřitelně ostré a vysoce kvalitní portréty. Jeho užší zorné pole znamená, že budete muset od fotografovaného objektu poodstoupit dále, než v případě M.Zuiko Digital 45mm, takže není vždy nejvhodnější pro vnitřní prostory. A důkaz, že objektivy mívají často širší použití: Přestože je M.Zuiko Digital ED 30mm F3.5 cílen jako makro objektiv, dokáže také vytvořit skutečně krásné portrétní snímky i s určitým rozostřením pozadí.

2. Krajina a scenérie

Chcete zachytit takto úchvatný pohled? Po záběry krajiny jsou zpravidla nejlepší objektivy se širokým ohniskem, které vám umožní dostat do záběru celou scénu a použít trochu větší clonu, aby byla pokud možno celá scéna ostrá. Nicméně v kompozicích s výraznými prvky v popředí si můžete nastavením clony pohrát s hloubkou ostrosti a vytvořit zajímavě zaostřené snímky.
Objektivy M.Zuiko Digital ED 12mm F2.0 i M.Zuiko Digital 17mm F1.8 jsou díky širšímu ohnisku skvělé pro fotografování krajiny a oba jsou také vynikající ve stížených světelných podmínkách, když chcete například zachytit noční scény nebo soumrak.

3. Cestování a interiéry

Pokud chcete o dovolené zachytit ten vysněný hotelový pokoj, do kterého jste se právě nastěhovali, budete chtít objektiv, který dokáže perfektně vyfotit místnost. Oba širokoúhlé objektivy, 17mm F1.8 i 12mm F2.0, vám umožní dostat do záběru celou místnost nebo restauraci. A jsou také skvělé do města a při fotografování architektury. Se 17mm objektivem navíc díky světelnosti 1.8 pořídíte také nádherné detailní záběry z cest, s působivou hloubkou ostrosti a rozostřeným pozadím. Jak již bylo řečeno, praktickým objektivem na dovolenou je také setový objektiv M.Zuiko Digital ED 14-42mm F3.5-5.6 EZ Pancake, se kterým zachytíte skutečně krásné fotografie z cest.

4. Pouliční nebo módní fotografie

Pokud je vaším oborem fotografování módy, máme pro vás několik objektivů, které vám pro tento účel přijdou vhod. Nejprve 45mm F1.8 nebo 25mm F1.8, které zachytí úžasné záběry celé postavy s nádhernou hloubkou ostrosti a rozostřením pozadí. Bloggery oblíbený objektiv 17mm F1.8 je také skvělý pro fotografování módy. Umožní zachytit větší část scény, současně je však schopen vytvořit rozostřené pozadí. Vyvarujte se přílišného zkreslení při fotografování z podhledu. Chcete-li fotografie jako ze žurnálu, vyzkoušejte objektiv 75mm 1.8, který nabízí neuvěřitelnou ostrost a skvělou práci s hloubkou ostrosti.

5. Detaily nebo produktová fotografie

Pokud rádi fotografujete jemné detaily nebo je vaším oborem produktová fotografie, jsou následující objektivy přesně pro vás. 45mm F1.8 nebo 25mm F1.8 zachytí fotografované předměty ostře a čistě na příjemně rozostřeném pozadí. Zjistil jsem, že o něco větším zacloněním (vyšší clonové číslo) získám jistotu dokonalé ostrosti celého produktu, loga, atd...
Pro skutečně detailní záběry z blízka pak vyzkoušejte objektiv 30mm F3.5 Macro, který vám umožní dostat se tak blízko, že budete ohromeni, co všechno lze vyfotografovat.

6. Fotografie přírody

Chcete vyrazit na safari, nebo jen vyfotit svého pejska? Ideální je pro vás zoomový objektiv, se kterým se nepozorovaně přiblíže k fotografovanému objektu. Existuje však několik dalších objektivů, které dokáží zachytit přírodu v celé její kráse. Setový 14-42mm není špatný objektiv, který můžete brát všude s sebou. Zoom umožňuje pěkné přiblížení, ale můžete použít také širší ohnisko pro běžné fotografie přírody. A co třeba makro objektiv 30mm F3.5 pro fotografování skutečně zblízka? Je to naprosto skvělý objektiv s pracovní vzdáleností 14 mm, umožňující zachycení neuvěřitelných detailů.
Další důkaz, že objektiv lze použít i pro jiný než původní účel: objektiv 75mm F1.8 dokáže díky svému mimořádnému zvětšení zachytit neuvěřitelné detaily i z dálky a nabízí také úchvatně rozostřené pozadí.

Pár dalších postřehů

• Kromě použití objektivů s různou ohniskovou vzdáleností také vždy experimentujte s clonou. Natavení clony může mít na výsledný snímek mimořádný vliv.
• Povšimněte si, že některé objektivy, například 17mm F1.8 a 12mm F2.0, mají prstenec manuálního zaostřování, kterým lze docílit větší kontroly nad zaostřením objektivu.
• Některé objektivy M.Zuiko jsou k dispozici pouze v černé barvě, například 30mm F3.5

Doufáme, že vám tyto postřehy a informace o používání objektivů Olympus M.Zuiko pomohou zlepšit a zdokonalit vaše fotografie.
Prohlédněte si také kompletní řadu kompatibilních objektivů Olympus.

Autor a fotograf: Debs Stubbington

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením