Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Společenský život a životní styl

„Mít telefon plný tisíců zbytečných fotek svých dětí je mezi dnešními rodiči téměř povinnost. Pravda je ale taková, že na většinu z těchto snímků se už nikdy znovu nepodíváte. V tomto článku se s vámi chci podělit o tipy, jak pomocí vhodného fotoaparátu pořídit fotografie, které budou stát za uchování. A kdy je lepší začít než na podzim? Slunce barví listí dozlatova a fotografické příležitosti čekají na každém kroku.“

První fotoaparát Olympus PEN jsem dostala před pěti lety, krátce poté, co se narodil můj první syn. Od té doby používám fotoaparáty Olympus. Zde jsou moje nejlepší tipy.“

Fotografujte skutečné portréty
Můj absolutně nejoblíbenější objektiv na jakýkoli fotoaparát Olympus je M.Zuiko Digital 45mm F1.8. Říkám mu můj 'portrétní objektiv'. S ním se mohu při fotografování portrétů svých dětí přiblížit na velmi osobní vzdálenost a při fotografování z větší dálky také umožňuje vytvářet krásné snímky s rozostřeným pozadím.
První snímek je portrét pořízený mým 45 mm objektivem. Zaostřená je zde pouze tvář mého syna Filipa, popředí a pozadí jsou rozostřené. Zní to složitě? Jenom jsem na dotykové obrazovce svého fotoaparátu klepla na jeho tvář, a fotoaparát už udělal vše ostatní. Jednoduchost sama.
Některé fotoaparáty dnešních mobilních telefonů nabízejí volby jako „portrétní režim“, ale nenechte se zmást. Technologie se jen se smíšenými výsledky pokouší napodobit to, co zcela přirozeně dělá portrétní objektiv. To je snadno vidět na detailech obrazu, jako je například listoví. Jednoduše to nevypadá tak dobře.


Fotografujte shora.
Vyfotografovat miminko není vždy jednoduché, obzvlášť když ho nemá kdo podržet! Vyřešila jsem to fotografováním svých dětí shora. Z legrace tuto metodu nazývám „baby flatlay“.
Zde se můžete „vyřádit“ a stylizovat snímek pomocí předmětů rozmístěných kolem dítěte, já mám ale radši fotografie co nejpřirozenější. Ráda se ale držím určitého barevného schématu, který vnese do snímku jistou harmonii. Na následující fotografii jsou použity pouze neutrální barvy. Při fotografování shora používám svůj M.Zuiko Digital 17mm F1.8.
Objektiv 17mm F1.8 je také skvělý pro zachycení nádherných scenérií. Je to objektiv, který byste si neradi zapomněli na rodinný výlet, protože budete chtít nejen vyfotografovat své děti, ale ukázat také jejich okolí.

Zachyťte momentky a rovnou je zveřejněte
Je důležité si uvědomit, že fotografie můžete pomocí aplikace Olympus OI.Share kdykoli a kdekoli bez problémů přenést do svého chytrého telefonu. Jednoduše na obrazovce fotoaparátu klepnete na ikonu sdílení, otevřete aplikaci a vyberte snímky, které chcete do telefonu přenést.
V případě, že jste již snímek vybrali ve fotoaparátu pomocí ikony sdílení, OI.Share se vás po spuštění a připojení k fotoaparátu zeptá, zda chcete tyto snímky importovat. Žádný další výběr v OI.Share již není nutný. Fotografie lze přenést i při vypnutém fotoaparátu: pokud máte zapnuté bluetooth, převedou se snímky automaticky, jakmile fotoaparát vypnete.

Skvělé snímky ve slabém světle
Fotografování v listopadu a prosinci může být vzhledem k absenci slunečního světla docela výzvou. Tady je snímek mých synů, který jsem vyfotografovala na naše každoroční vánoční přání.
Výrobci chytrých telefonů s oblibou tvrdí, že odstranili omezení telefonů při fotografování ve slabém světle. Pravdou ale je, že fotografie pořízené chytrými telefony ve slabém světle pořád vypadají trochu „mimo“ a zrnitě. To je proto, že ve snaze kompenzovat nedostatek světla jsou snímky vylepšovány digitálně. To je škoda, protože se tak fotografování telefonem omezuje jen na situace s optimálními podmínkami a osvětlením.

Moje drobné foto rady na každý den

Vyfotografovala jsem už spoustu snímků a za tu dobu jsem přišla na pár drobných „triků“, díky kterým jsou moje fotografie o kousek lepší. Zde je několik skvělých tipů, jak pořídit skvělé snímky i v podzimním období:
Nestůjte na přímém slunci. Fotografování na přímém slunci vede k zamhouřeným očím, vysokým kontrastům a ostrým stínům. Za slunečního svitu dávám přednost fotografování ve stínu.
Protisvětlo může být nádherné. Na podzim je světlo oproti létu více rozptýlené a zbarvené dozlatova. To znamená, že se vám mohou podařit pěkné snímky v protisvětle. Pro tyto podmínky je můj Olympus PEN optimální, fotoaparáty v mobilních telefonech s nimi těžce zápasí.
Vyčkejte na dokonalé světlo. Fotografovali jste někdy za situace, kdy se střídal déšť se sluncem? Když přestane pršet, svět se rozzáří a sluneční paprsky se prodírají skrz mraky. Perfektní doba na fotografování. Další skvělý čas je během „zlaté hodinky“, kdy je slunce nízko nad horizontem.
Při fotografování v místnosti otočte tvář objektu směrem k oknu. Každý vypadá ve světle od okna o něco lépe.
Děti vypadají na fotografiích lépe, když nevědí, že jsou fotografováni. M.Zuiko Digital ED 75mm F1.8 vám umožní stát dostatečně daleko, aby si vás děti nevšimly. Přirozené nearanžované snímky vypadají vždy uvolněněji než záběry pózujících objektů. Když po dětech chcete, aby vám zapózovaly, dělají rády obličeje a nedokáží se dlouhou soustředit. Jednoduše je rozesmějte a bez upozornění vyfoťte.

Autor a fotograf: Ingrid Holm

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením