Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Společenský život a životní styl

Pokud jste makrofotografii ještě nikdy nezkusili, je právě teď nejlepší čas začít. I na vlastním dvorku nebo předzahrádce dokážete najít úžasné záběry - prostá květina může být perfektním objektem pro makrofotografii. A když si pohrajete se světlem a hloubkou ostrosti, můžete vytvořit skutečně originální a zajímavé snímky. Objektiv M.Zuiko Digital ED 30mm F3.5 Macro disponuje velkým zvětšením 1,25x, takže dokáže zblízka zachytit úžasné drobné detaily. A ve spojení s fotoaparátem Olympus PEN můžete snadno začít zkoušet své vlastní makro kreace.

Zde je několik užitečných tipů pro zvládnutí makro fotografie:

1. Najděte si svůj objekt

Nejlepší makro objekty bývají obvykle drobný hmyz nebo květiny a rostliny. To vše můžete najít na své zahrádce nebo na každodenní procházce. Detaily hmyzu stěží viditelné pouhým okem bývají zdrojem vskutku působivých fotografií a detaily květů pořízené makro objektivem mohou vytvářet nádherné abstraktní obrazy, které se krásně vyjímají vytisknuté jako umělecká díla. Existuje ale celá řada dalších objektů, které jsou vhodné pro makrofotografii. Vodní kapky jsou díky svému lesklému povrchu velmi zábavným objektem makrofotografie. A makro objektivem, jako je 30 mm F3.5, lze také rafinovaně zachytit delikátní předměty, například šperky.

2. Využijte podmínek

Pro fotografování hmyzu venku bývá lepší zatažený den, protože je sluneční světlo více rozptýlené a při fotografování si nemusíte dělat tolik starostí se stíny. Pokud jde ale o květy a rostliny, může být přímé slunce skvělý způsob, jak vytvořit na objektu stíny a dodat makro snímkům dramatičnost a hloubku. Pohrajte si se směrem světla dopadajícího na květ a s úhlem a směrem pohledu. Můžete tak vytvořit řadu odlišných záběrů. Výhodou je také den, kdy není moc větrno, protože vítr vaše objekty vyrušuje a motiv pohybující se ve větru se obtížněji fotografuje. Proto je také lepší fotografovat z ruky, bez stativu, protože se tak můžete pohybovat a sledovat svůj objekt.

3. Nastavení

Pro zachycení pohybujícího se hmyzu nebo objektů ve větru je v makrofotografii důležitý krátký expoziční čas. V případě pohybujících se objektů nastavte svůj Olympus PEN na režim priority času (S), abyste mohli snadno kontrolovat expoziční čas.

V případě zátiší nebo statických květin a rostlin vám režim priority clony (A) umožní snadno měnit clonu a hrát si s hloubkou ostrosti makro snímků. Větší zaclonění objektivu (vyšší clonové číslo) vám umožní zachytit celý objekt ostře. Naproti tomu otevření clony 30mm objektivu na nejnižší clonové číslo 3,5 vám umožní zaostřit jen na část objektu a ve zbytku snímku docílit působivého rozostření s příjemným bokehem. Klepnutím na dotykové obrazovce Olympus PEN můžete vybrat oblast, na kterou chcete zaostřit. Pohrajte si s clonou a pozorujte, jak její nastavení ovlivní výsledný snímek. Nakonec vyberte nastavení, které nejlépe splňuje vaše představy.


Volbu makro naleznete také mezi scénickými režimy Olympus PEN. Vyberte jej a fotoaparát vám automaticky nastaví optimální hodnoty pro makro. Toto je skvělý výchozí bod pro začátečníky v makrofotografii, zejména pokud nemáte zkušenosti s fotografováním v jiných režimech než AUTO.

4. Experimentujte!

Hlavně a především: Experimentujte a bavte se, fotografujte pro radost. Vyjděte ven a zkuste vyfotit něco na svém dvorku nebo zahrádce a užasnete nad detaily, které dokážete svým Olympus PEN zachytit.

Autorka a fotografka: Debs Stubbington

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením