Mobile Version Hide

K prohlížení využíváte internetový prohlížeč Internet Explorer 6. Tento prohlížeč je již zastaralý.
Pro bezpečné a spolehlivé prohlížení stránek doporučujeme, abyste upgradovali na některý z následujících prohlížečů:

Firefox / Safari / Opera / Chrome / Internet Explorer 8+

Společenský život a životní styl

Fotografování ve slabém světle může být často ošemetné a výsledkem mohou být tmavé a rozmazané fotografie, ale pokud se budete řídit následujícími radami, budete schopni se svým Olympus PEN pořídit i ve slabém světle skvělé snímky, mnohem ostřejší a jasnější, než jakýmkoli chytrým telefonem.

STABILIZUJTE FOTOAPARÁT

Málo světla obvykle vyžaduje delší expoziční čas, a právě to způsobuje rozmazání snímků, pokud fotografujete z ruky. Nepotřebujete ale nutně drahý stativ, ke stabilizaci fotoaparátu a omezení otřesů postačí i štos knih nebo stůl - a můžete pořídit brilantně ostré snímky. A pokud chcete fotografovat své snímky na výšku, jednoduše vyberte v Super Control Menu poměr stran 3:4.

NASTAVENÍ

Aby byly vaše snímky ostré i v interiéru a za slabého světla, budete si muset trochu pohrát s nastavením. Delší expoziční čas, méně zacloněný objektiv a vyšší ISO - to vše dostane do fotoaparátu více světla a umožní vytvořit jasnější snímky. Pokud ale stále fotografujete v režimu AUTO a nedaří se vám docílit jasnějších snímků, zkuste přepnout na režim P. V tomto režimu volí fotoaparát expoziční čas a clonu automaticky, ale expozici můžete upravit jednoduše otáčením voliče na fotoaparátu. S otáčením doleva nebo doprava bude obraz světlat nebo tmavnout, a to je skvělý způsob, jak proniknout do tajů správného nastavení vašeho Olympus PEN a docílit jasnějších snímků. Pokud jste se ale tak daleko ještě nedostali, jednoduše upravte jas na jasnější nebo tmavší v automatickém režimu - snadno přes dotykovou obrazovku.

Pokud shledáte, že se barevné podání vašich fotografií v interiéru posouvá příliš směrem k teplým tónům, ujistěte se, že máte vypnutou (OFF) funkci KEEP WARM COLOR, kterou naleznete v menu nastavení F. A opět, pokud se necítíte na použití menu, jednoduše nastavte teplotu barev pomocí dotykové obrazovky.

POUŽÍVEJTE APLIKACI OI SHARE

Pokud se snažíte fotografovat autoportréty v interiéru, je aplikace Olympus OI Share nepostradatelná. Jakmile pomocí vestavěné wi-fi propojíte fotoaparát s chytrým telefonem, budete moct využít živý náhled autoportrétu na displeji telefonu a přímo z aplikace fotografovat, měnit nastavení a vytvářet uživatelské samospouště. Pro fotografování v interiéru vytvořte uživatelskou samospoušť s nejméně 2 vteřinami mezi každým záběrem. To vám umožní zaujmout pózu a udržet ji v klidu tak, aby vás fotoaparát zachytil bez rozmazání.

OBJEKTIVY

Pokud se budete držet výše uvedených rad, dokáže váš setový objektiv zachytit snímky ve slabém světle, ale jeho světelnost F3.5 znamená, že ve slabém světle neposkytne tak dobrý výkon, jako objektiv s větší světelností. Například clonu objektivu M.Zuiko Digital 25mm F1.8 lze otevřít až na F1.8, takže lze při nedostatku světla dosáhnout lepších výsledků. S tímto objektivem budete schopni ve vnitřních prostorách a večer zachytit snímky nejen jasnější a ostřejší, ale také s krásně rozostřeným pozadím.

Doufám, že vám tyto postřehy, jak fotografovat v interiéru a za špatných světelných podmínek s fotoaparátem Olympus PEN, pomohou k lepším fotografiím. Neváhejte je sami vyzkoušet!

Autorka a fotografka: Debs Stubbington

Fotogalerie

Všechny snímky byly pořízeny s následujícím vybavením